Inapoi
Tablă click Bilka Retro Duo Micro-Ribs
Învelitorile RetroDuo și RetroDuo micro-ribs sunt printre cele mai noi soluții disponibile în materie de acoperiș, care reușesc să îmbine, așteptările clienților, arhitecților și montatorilor. RetroDuo și RetroDuo micro-ribs sunt produse inovatore, concepute special pentru a îmbina aspectul estetic al învelitorii Retro Panel cu montajul similar cu cel al țiglei metalice.
Aceste tipuri de învelitori metalice au un aspect elegant, modern și distins, fiind potrivite atât pentru casele noi, cât și pentru cele renovate, unde se dorește păstrarea stilului tradițional. Se pot utiliza atât pentru acoperiș, cât și pentru placarea fațadelor clădirilor, rezidențiale sau comerciale.
Liniile longitudinale de pe suprafața profilului RetroDuo si micro nervurile de pe suprafata profilului RetroDuo micro-ribs, au rol estetic, oferind acoperișului o eleganță de necontestat, dar și rol tehnic, asigurând rigiditate suplimentară panourilor metalice.
Avantaje:
- costuri reduse de achiziție și montaj, comparativ cu alte produse similare
- facilitează montajul, nu sunt necesare fălțuiri suplimentare
- se poate utiliza atât ca acoperiș, cât și pentru placarea fațadelor clădirilor rezidențiale sau comerciale
- potrivit pentru clădirile de patrimoniu
- gamă variată de culori
Date tehnice
| Material | Tablă din oțel, zincată pe ambele părți protejată cu poliester |
| Grosime nominală | 0,45 - 0,7 mm |
| Lățime totală | 1100 mm |
| Lățime utilă de acoperire | 1065 mm |
| Înălțimea faltului | 25 mm |
| Greutatea pe suprafață | 4 - 5 kg/mp |
| Lungimea foilor de tablă | 500 - 7000 mm |
| Înclinația minimă | 10⁰ dacă nu sunt necesare îmbinări diagonale / 15° în cazul îmbinărilor diagonale |
| Garanție finisaj lucios | 10 ani garanție pentru caracteristicile de culoare și coroziune |
| Garanție finisaj mat | 15 ani garanție pentru caracteristicile de culoare și coroziune |
| Garanție finisaj GrandeMat | 30 ani garanție pentru caracteristicile de culoare și coroziune |
| Durată de viață | 60 de ani pentru acoperiș, rezistență la variațiile de temperatură |
Finisaj Lucios
10 ani garanție (Culoare și coroziune)
RAL 3000
Roșu Aprins
RAL 3005
Vișiniu Închis
RAL 3009
Roșu Maroniu
RAL 3011
Roșu
RAL 5010
Albastru
RAL 6005
Verde
RAL 7016
Gri Antracit
RAL 7024
Gri Grafit
RAL 8003
Alamă
RAL 8004
Cărămiziu
RAL 8017
Maro Ciocolatiu
RAL 9002
Alb
RAL 9005
Negru
RAL 9006
Argintiu
Finisaj Mat
15 ani garanție (Culoare și coroziune)
RAL 3005
Vișiniu Închis
RAL 3009
Roșu Maroniu
RAL 6005
Verde
RAL 6020
Verde Crom
RAL 7016
Gri Antracit
RAL 7024
Gri Grafit
RAL 8004
Cărămiziu
RAL 8017
Maro Ciocolatiu
RAL 8019
Maro Închis
RAL 9005
Negru
Finisaj Grande Mat
30 ani garanție (Culoare și coroziune)
RAL 3005
Vișiniu Închis
RAL 3011
Roșu
RAL 6005
Verde
RAL 7011
Gri
RAL 7024
Gri Grafit
RAL 8004
Cărămiziu
RAL 8017
Maro Ciocolatiu
RAL 8019
Maro Închis
RAL 9005
Negru
*Culorile pot fi reprezentate diferit de la un ecran la altul. Pentru siguranţă cereţi paletarul de culori de la reprezentantul nostru.