Inapoi
Țiglă metalică Bilka Britanic Retro
Invelitorile Britanic si Britanic Retro sunt profilate din oțel de grosime între 0,45 și 0,60 mm, zincat (Z225-Z275), acoperit cu un strat de vopsea în variantă lucioasă și mată. Țigla metalică Britanic poate fi livrată cu lungimi cuprinse între 500 mm și 4500 mm. Varianta Britanic Retro poate fi livrată cu lungimi cuprinse între 500 mm și 8000 mm.
În ceea ce privește variantele de producție, modelul Britanic poate fi realizat atât în varianta Retro (fără ambutisare) cât și profilată (cu ambutisare) facilitând astfel utilizarea lui atât pentru placarea fațadelor cât și pentru acoperișuri, în funcție de varianta selectată.
Britanic este un model de țiglă ce se remarcă printr-un design modern, minimalist și simpu ce înglobează o tehnologie care se măsoară în decenii. Acest model se poate produce și în varianta modulară.
Date tehnice
| Material | Tablă din oțel, zincată pe ambele părți protejată cu poliester |
| Grosime nominală | 0,45 - 0,6 mm |
| Lățime totală | 1210 mm |
| Lățime utilă de acoperie | 1135 mm |
| Înălțime totală | 11,5 mm |
| Greutatea pe suprafață | 4 - 5 kg / mp |
| Înclinația minima | 15° |
| Garanție finisaj mat | 15 ani garanție pentru caracteristicile de culoare și coroziune |
| Garanție finisaj GrandeMat | 30 ani garanție pentru caracteristicile de culoare și coroziune |
| Durata presupusă de viață | 60 de ani pentru acoperiș, rezistență la variațiile de temperatură |
Finisaj Lucios
10 ani garanție (Culoare și coroziune)
RAL 3000
Roșu Aprins
RAL 3005
Vișiniu Închis
RAL 3009
Roșu Maroniu
RAL 3011
Roșu
RAL 5010
Albastru
RAL 6005
Verde
RAL 7016
Gri Antracit
RAL 7024
Gri Grafit
RAL 8003
Alamă
RAL 8004
Cărămiziu
RAL 8017
Maro Ciocolatiu
RAL 9002
Alb
RAL 9005
Negru
RAL 9006
Argintiu
Finisaj Mat
15 ani garanție (Culoare și coroziune)
RAL 3005
Vișiniu Închis
RAL 3009
Roșu Maroniu
RAL 6005
Verde
RAL 6020
Verde Crom
RAL 7016
Gri Antracit
RAL 7024
Gri Grafit
RAL 8004
Cărămiziu
RAL 8017
Maro Ciocolatiu
RAL 8019
Maro Închis
RAL 9005
Negru
Finisaj Grande Mat
30 ani garanție (Culoare și coroziune)
RAL 3005
Vișiniu Închis
RAL 3011
Roșu
RAL 6005
Verde
RAL 7011
Gri
RAL 7024
Gri Grafit
RAL 8004
Cărămiziu
RAL 8017
Maro Ciocolatiu
RAL 8019
Maro Închis
RAL 9005
Negru
*Culorile pot fi reprezentate diferit de la un ecran la altul. Pentru siguranţă cereţi paletarul de culori de la reprezentantul nostru.